ERASMUS a JINÉ

12. 02. 2011 | † 17. 08. 2013 | kód autora: x0G

ERASMUS + PÁRTY

Musím říct, že lidi z ESN (což je spolek pro erasmácké studentíky) se opravdu snaží a je vidět, že s Erasmáky nepracují poprvé. Na začátek našeho pobytu nám připravili tzv. orientační týden, kdy se skoro každý den koná nějaká akce. Zatím to byla třeba komentovaná prohlídka města nebo hlavní budovy Univerzity či Parlamentu. Po každém výletu se pak šlo do nějaké hospůdky nebo na diskotéku, abychom měli možnost se seznámit a popovídat si s dalšími studenty. A po včerejšku můžu opravdu potvrdit, že když si člověk dá nějaké to pivko, tak se v cizí řeči mluví mnohem lépe :-D Docela vtipné je to, že každému jde více bud němčina a nebo angličtina a podle toho to taky vypadá. Chvilku se mluví anglicky, pak se plynule přejde do angličtiny nebo není ani výjimkou, že otázka položená v angličtině je zodpovězena v němčině :) Horší je už to, že pak máte v hlavě fááákt velký mišmaš a někdy je těžké si uvědomit, v jakém jazyce vůbec v danou chvíli mluvíte :)

1.párty, které jsme se účastnili, se konala právě v rámci orientačního týdne (pro upřesnění to byla minulá neděle). Bylo to takové první seznámení se s ostatními a taky jsme dostali uvítací balíček. Ten obsahoval rakouskou SIM kartu (kterou se mi dneska konečně podařilo aktivovat, jupíí) a pak informace o klubech, nočních linkách a pod. Důležitou součástí byla také ESN karta, díky níž máme nárok na různé studentské slevy. Co mě na téhle párty pobavilo byly ceny alkoholu. To, že pivo stojí 3 eura (tzn. 75kč), bych ještě nějak překousla, ale že za tuto cenu dostanete lahvovou Černou Horu z ČR, tak to už jsem rozcházela dost těžko! A není to jediný případ. Včera jsme šli do jiného klubu a tam dokonce za lahvový Budvar chtěli 3,80!! Takže si s Michalem říkáme, že z Brna dovezeme basu piva a budeme je tady prodávat se slevou za 1,50 :-D Myslím, že bychom se docela napakovali :)

Další párty se konala hned na druhý den v pondělí. Navštívili jsme společně klub, kde se konalá Happy Hour (pro mamku: to znamená, že vybrané nápoje nebo občerstvení jsou ve výrazné slevě,ale platí to jen na 1 předem určenou hodinu). No a během těchto HH bylo asi 6 druhů koktejlů za 0,5 eura! Takže si dovedete představit ty fronty na baru :) Já se přiznám, zvládla jsem jen 1, protože to byly ty nejkrutější smrťáky, co jsem kdy pila!! Ale příště se pochlapím a sfouknu 2 :) A tahle akce se bude konat zřejmě po celý semestr, vždy v pondělí. No a jen tak pro zajímavost, každé úterý se koná Stammtisch (tedy jakési posezení) a ve středu je Karaoke night :)

Včera jsme se s Michalem zúčastnili ještě jedné akce, která už nebyla organizována ESN, ale zorganizovali si ji studenti sami (já teda osobně ne, byla jsem jen pozvaná:) Po asi hodinovém hledání volného místa v jakékoliv hospodě nebo klubu jsme zakotvili v nějaké techno diskotéc...

.... Hudba teda nebyla nic moc, ale naštěstí nehrála nahlas, takže jsme si mohli povídat. A jak už jsem psala, s pivkem v ruce to nešlo zase tak špatně :)

Takže jak můžete sami vidět, noční život je zde opravdu pestrý :)

NĚMECKÝ KURZ a OSTATNÍ

Protože nám ještě nezačala škola, že mou "jedinou" povinností chodit do jazykové kurzu. To jedinou je v uvozovkách proto, že ačkoliv se jedná o jednu činnost, tak náročností vydá za 3. Kurz trvá každý den od 12.45 - 16.00 a během celé doby máme jen jednu krátkou pauzu. Jinak všechno probíhá v němčině, hrajeme různé hry a taky hodně diskutujeme. Naše poslední téma k diskuzi se zabývalo Integrací přistěhovalců a různých menšin :) Takže já jsem po každém dni totálně vyplivnutá a nemám už ani chut němčinu slyšet. A to ještě míváme skoro vždycky domácí úkol. Příští týden nás taky čeká 1. zkouška a ten další týden pak závěrečný test a ústní zkouška. Pokud to zvládneme, tak dostaneme nějaký papír o absolvování dané úrovně. Co se týká lidí v naší skupince, tak je to velice různorodé. Jsou zde pracující i studenti, běloši i černoši. Máme tu dokonce pár z Brazílie a jednu černošku z New Yorku. Jinak jsou tady lidé  z celé Evropy - Španělska, Bulharska, Rumunska, Finska, Francie, Dánska, Polska i Ruska. Máme taky super učitele, domluví se celkem asi 11 jazyky a když někdo nerozumí nějakému německému slovíčku, tak mu ho řekne v jeho rodné řeči. Teda až na mě, protože nezná žádný slovanský jazyk :(

Už jsem taky vyzkoušela menzu a musím říct, že tady vaří mnohem lépe než u nás! Je fakt, že to není klasická mensa, ale mají sem přístup i normální lidi :) Pro studenty je to dobré v tom, že máme na menu slevu 0,5 eur a po 15. jídle dostaneme 1 jídlo zdarma :)

V neděli (tedy zítra) se koná výlet do zdejší vinice a vinařství. Součástí programu je i ochutnávka vín a ačkoliv já na to víno moc nejsem, tak tohle si nechci nechat ujít. V příštím článku se pak dozvíte, jak jsem po degustaci (degustacích) dopadla :)

Pa Zuzka

 


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.